Razdalje v vesolju
Ne vem kako bi dobro predstavil gromozanske razdalje v vesolju, ampak vem, da se da narediti marsikakšno dobro vizualizacijo z vso to sodobno tehniko.
Za hec sem vrgel vkup sliki Zemlje in Sonca (in Jupitra, na prvi), v pravem razmerju. Enkrat od daleč, enkrat od bliže1.
Za nameček pa prilagam še ilustracijo2 naše galaksije, z označenim Soncem.
Težko bi pa ponovil kaj podobnega kot je posnetek Powers of ten, ki se sprehodi od nas do roba vesolja, pa spet nazaj do atoma. Zelo inovativen pristop, ampak vseeno izubiš občutek za velikost… logaritemska skala ni ravno intuitivna.
- Druga je shematična, ker nisem dobil slike Sonca v dovolj visoki resoluciji 🙂 Slike so z Wikipedije [↩]
- iz knjige Astronomija iz zbirke Naravoslovni atlasi, MK, 1996. Po mojih najboljših informacijah knjige ni več moč kupiti, tole pa smatram za fair use, ker gre za nepridobitne in izobraževalne namene [↩]
Roman 09:48 on 3 Sep. 2009 Permalink
Dobra ponazoritev.
Vprasanje je samo še kako priti do restavracije na robu galaksije?
Urban 10:43 on 3 Sep. 2009 Permalink
Enostavno.. greš po Trzaski do Mirja.. 🙂
Zgleda da so kr vse restavracije ki jih poznamo na robu galaksije. Douglas Adams je kr dobr zadel:
“Tam zunaj v neraziskanih zaplotjih nekega popolnoma nemodernega predela Galaksije onkraj Zahodnega spiralnega rokava plava majhno neugledno rumeno sonce.
Okrog njega kroži v razdalji kakih 150 milijonov kilometrov skrajno nepomemben modrozelen planetič, katerega iz opic izvirjajoče življenjske oblike so tako obupno zaostale, da se jim zdijo digitalne zapestne ure kar bistra pogruntavščina.”
🙂
Janez Drobnič 22:31 on 25 Apr. 2010 Permalink
Pozdravljeni gospod Sedlar!
Prvo sem bil kot laik prijetno presenečen, da sem slučajno naletel na vaše prispevke na temo “astronomija”. Jaz pisarim iz golega veselja in to pri 77. letih. Pišem v materinem jeziku. Angleško sploh ne znam, nemško pa samo delno, da si lahko pomagam iz interneta. Literature, skoraj pretežno nemške, se mi je tudi precej nabralo. Počnem iz čistega idealizma, da lahko kaj pripovedujem na temo astronomija in to laikom na deželi, kadar sem v domovini, če pride do vprašanja. Rad pa pišem, da se mi nebi prehitro porazgubilo, pozabilo in da mučim, treniram, možgane. Kakšno fotokopijo tudi podarim. Precej moje tovrstne snovi je tudi v tem, da bi ljudje naravoslovje bolj cenili in da jim ne bi bila “biblija” povsod odskočna deska.
Vas lepo pozdravlja “zdomec in rodoljub”.
Dave Russon 04:15 on 9 Nov. 2010 Permalink
Any time I here about this, it is always exactly the same. Finally someone has presented an alternative and meaningful opinion.